Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Sprzedaż - dom Belsk Duży

Sprzedaż - dom Belsk Duży

DOM NA SPRZEDAŻ Belsk Duży, NOCZNICKIEGO 195 m2 Lokalizacja województwo: mazowieckie, powiat:... Read more...
Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

"Familia"... najtrudniejszy pierwszy krok

„Familia”... najtrudniejszy pierwszy krok... A my mamy go już za sobą.

Jako pierwsi zorganizowaliśmy koło seniora „Familia” przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu. Wybraliśmy władze koła, które reprezentują nas na zewnątrz (przy kontaktach z Urzędem Miasta, GOK, czy Stowarzyszenia W.A.R.K.A.). Mamy piękne logo – autorstwa jednej z koleżanek p. Elżbiety Szelągowskiej - naniesione na legitymację członkowską naszego koła. Określiliśmy wstępny plan działalności na 2016 rok. Mamy także czym się pochwalić.

  • Pierwszy bal „Andrzejki 2015” finansowany z grantu uzyskanego ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. - cudowne spotkanie towarzysko-taneczne ze wspaniałymi konkursami, wróżbami, poczęstunkiem i tańcami

  • Pierwsze spotkanie świąteczne „Wigilia 2015” z opłatkiem, piernikiem i kawą oraz z przepięknymi polskimi kolędami – muzyką wspomagał nas na akordeonie kol. Bogumił Kocięba

  • Pierwsza wycieczka – niedaleko, tylko do Warszawy, ale jak udana – spektakl mapping pt. „Powrót króla” wyświetlany na fasadzie Pałacu Wilanowskiego iluminacja świetlno-muzyczna „Bajkowy ogród” oraz spacer po pięknie oświetlonym Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Ta wycieczka inspiruje nas do podjęcia nowych wyzwań turystycznych – niekoniecznie 1 – dniowych

Mamy nadzieję, że następne kroki z „Familią” będą już tylko łatwiejsze.

Zapraszamy wszystkich sympatyków spotkań w miłym gronie i pracy w twórczej atmosferze.

Małgorzata Rupiewicz


 

71 rocznica wyzwolenia Grójca

Obchody 71 rocznicy wyzwolenia Grójca z pod okupacji hitlerowskiej 

Uroczystość wyzwolenia Grójca obchodzona była w tym roku 15.01.2016r tradycyjnie na placu wyzwolenia tj. w miejscu gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej stały szubienice na których hitlerowcy wieszali osoby podejrzane o działalność przeciwko żołnierzowi i władzy  niemieckiej..

Organizatorem tej uroczystości była Gmina i Miasto Grójec oraz Stowarzyszenie Sympatyków I Armii WP im. gen . Z. Berlinga.

Przebiegiem uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym kierował kpt. w st. spocz. Zbigniew Olewiński. 

Prezes Stowarzyszenia Sympatyków I Armii WP im. gen . Z. Berlinga. w Grójcu mjr w st. spocz. Kazimierz Rdzanek powitał przybyłych na tą uroczystość: Komendanta WKU Warszawa - Mokotów ppłk. Mariusza Muskus wraz z towarzyszącym Mu kpt. Marcinem Adachem, księdza dziekana i jednocześnie kapelana wojskowego prałata Stefana Kazulaka, poczty sztandarowe, młodzież szkolną i wszystkich mieszkańców Grójca przybyłych na tą uroczystość. 

W swoim przemówieniu odniósł się do faktów historycznych takich jak: niewywiązanie się Anglii i Francji z sojuszniczych zobowiązań na wypadek agresji Niemiec na Polskę, o napaści na Polskę dnia 17 września Związku Radzieckiego, o ofiarach jakie poniósł sam Grójec w czasie okupacji niemieckiej.

Poinformował zgromadzonych o tym, że prawda historyczna jest taka, „Grójec został wyzwolony przez żołnierza I Armii WP idącego u boku Armii Czerwonej, bo nie dane mu było wrócić do Ojczyzny inną drogą”. 

Sytuacja militarna jaka wytworzyła się po napaści Niemiec na Związek Radziecki i ustaleniach wielkiej trójki Roosevelt, Churchill i Stalin otworzyła drogę do ojczyzny tysiącom Polaków  wcześniej wywiezionych w głąb Rosji przez rosyjskiego agresora. Oni nie mieli tyle szczęścia aby znaleźć się w armii gen. Andersa i walczyć z Niemcami u boku zachodnich sojuszników koalicji antyhitlerowskiej.

Co skłania  organizatorów do organizowania takich uroczystości w czasie nieprzychylnym dla niosących wolność ze wschodu?. Przyświeca nam jeden cel, zachować dla potomnych, dla młodzieży, która w dniu dzisiejszym uczestniczy w niej, pamięci o tym prostym żołnierzu, żołnierzu przelewającym krew, oddającym swoje młode życie na długim wojennym szlaku od bitwy pod Lenino poprzez walki z niemieckim okupantem na terenach Polski aż do Berlina.

Pytam się Tych, którzy próbują w obecnych czasach ignorować a nawet sabotować tą prawdę historyczną, w jaki sposób macie zamiar wychować na patriotów przyszłe pokolenie młodych Polaków. 

Organizowanie lekcji historycznych w pałacu prezydenckim i wzniosłych uroczystości państwowych z okazji 153 rocznicy powstania styczniowego a ignorowanie ważnego wydarzenia jakim było wyzwolenie stolicy z pod okupacji niemieckiej wg mnie i na pewno  wielu Polaków , nie jest właściwą drogą krzewienia patriotyzmu zgodnie z faktami historycznymi i budowania jedności społecznej.

Wypadałoby zastanowić się nad tym problemem i zacząć jednakowo traktować wszystkich walczących z niemieckim okupantem tak w kraju jak na wschodzie i na zachodzie Europy.

                                         Uczestnik uroczystości

                                        członek Związku Weteranów i Rezerwistów WP 

                                                   Stanisław Gliński

 

Jasełka w kościele w Lesznowoli

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…” tymi słowami uczniowie PSP w Lesznowoli powitali zgromadzonych w kościele parafialnym pod wezwaniem bł. o. Honorata Koźmińskiego w Lesznowoli. 

Dzieci opowiedziały historię Maryi i Józefa, którzy przybyli do Betlejem. Nie było dla nich miejsca w żadnej gospodzie i ich dziecię Jezus narodziło się w stajence. Do Narodzonego przybyli goście z różnych stron świata: trzej królowie, pasterze, dzieci, krawcowa…Na scenie można było zobaczyć również okrutnego Heroda i nieco zabawne diablątka. 

Wspaniałą grę aktorską przeplatały występy solistów oraz chóru szkolnego. 

Ksiądz proboszcz bardzo serdecznie dziękuje  pani dyrektor PSP w Lesznowoli Marcie Jarosz za umożliwienie zorganizowania przedstawienia w kościele parafialnym. Dzięki uprzejmości pani dyrektor małych aktorów mogli podziwiać nie tylko ich rodzice ale również parafianie oraz przybyli goście.

Występ wszystkim zgromadzonym bardzo się podobał, o czym świadczą brawa, jakimi obdarzyli występujących, dziękując im za trud i wysiłek włożony w przygotowanie jasełek.

Światło z Betlejem w Grójcu

Grójeccy harcerze przynieśli nam Światło z Betlejem

Druhny i druhowie grójeckiego Hufca im Szarych Szeregów Związku Harcerstwa Polskiego w niedzielę – 20 grudnia - przekazali mieszkańcom miasta Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z miejsca narodzenia Zbawiciela w Betlejem przynieśli do grójeckich świątyni oraz na miejską wigilię na Placu Wolności. Niezwykle uroczysta była ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w kościele św. Mikołaja.

Harcerze 17 Szczepu Drużyn Harcerskich Błysk zgromadzili się w świątyni o godz. 9.30. Włączyli się w służbę liturgiczną ołtarza. Na początku mszy św. komendant hufca hm. Dariusz Gwiazda przekazał duszpasterzom parafii Betlejemskie Światło Pokoju. Przed błogosławieństwem na zakończenie liturgii przy śpiewie Modlitwy Harcerskiej harcerze przekazywali Światło wiernym zgromadzonym na mszy św.

Od 28 lat skauci z całego świata przekazują wszystkim ludziom dobrej woli symbol pojednania - Betlejemskie Światło Pokoju. W 1991 r. idea ta została podjęta przez druhny i druhów Związku Harcerstwa Polskiego.

W Grocie Narodzenia w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku młodzi ludzie odpalają świecę, która transportowana jest przez austriackie linie lotnicze do Wiednia. Tam w czasie uroczystości ekumenicznej Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest mieszkańcom miasta i skautom, którzy niosą go w wielkiej sztafecie przez cały świat. 

Idea przekazywania tego symbolu pojawiła się w 1986 r. w Linz w Austrii. Zapoczątkowała je austriacka stacja radiowo-telewizyjna ORF. Miała ona zostać włączona w bożonarodzeniowe działania charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. W następnym roku w inicjatywę włączyli się skauci austriaccy, a od 1991 r. także polscy harcerze. Od dwudziestu pięciu lat ogień z Betlejem harcerze przynoszą także do Grodu nad Molnicą.

W tym roku 12 grudnia ogień z Betlejem został przewieziony do Wiednia. Dzień później słowaccy skauci w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach przekazali Światło polskim harcerzom. Na uroczystość tę przybyło ponad 1650 druhen i druhów Związku Harcerstwa Polskiego, a wśród nich harcerze13 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Jolly Roger”. Oni to przywieźli Światło do naszego miasta.

Harcerze ogień z Betlejem zawożą w swoje rodzinne strony. W ten sposób w postępie geometrycznym jego blask rozszerza się na polskiej ziemi. Światło dotarło już m. in. do katedry wawelskiej, na Jasną Górę, do metropolity warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, Prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju skautom z innych krajów – Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Od kilku lat zabierają je ze sobą uczestnicy czterodniowego zimowego rejsu Zawiszy Czarnego na Bornholm. Tam Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest skautom duńskim.

Co roku wędrówce Światła towarzyszy hasło, które ma skłaniać do refleksji, a także być pewnym wskazaniem dla pracy wychowawczej w Związku Harcerstwa Polskiego.

Znaczenie hasła 2015 r. – „Zauważ człowieka” odnajdujemy na oficjalnej stronie swiatlo.zhp.pl. Jest tam m.in. cytat z Ewangelii według św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25,40). Dalej czytamy:

„XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki. Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często  z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.

My, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli  z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc.

Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka – nie tylko podczas akcji, ale i całego nadchodzącego roku. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość na cudze potrzeby.”

Od 18 lat Betlejemskie Światło Pokoju wspiera Caritas Polska, przekazując ZHP świecie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To właśnie na nich harcerze przekazują Światło Prezydentowi RP, Premierowi i ministrom, dyrektorom centralnych urzędów w Polsce, wielu swoim przyjaciołom i potrzebującym. Jest to znak, iż oba przedsięwzięcia łączy wspólna misja: działanie na rzecz dzieci i młodzieży.

Od ponad ćwierć wieku na wigilijnych stołach oprócz 12 różnych potraw, sianka i dodatkowego nakrycia, znajduje się też specjalne miejsce dla świecy Caritas. W wielu domach rozbłyska ona Betlejemskim Światłem Pokoju. Dzięki harcerzom Światło z miejsca narodzenia Zbawiciela obecne jest także w grójeckich domach.

Marcin Grzędowski

Nagrody MEN dla najlepszych

Nagrody Ministra Edukacji Narodowej dla najlepszych.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska 18 grudnia 2015 roku w Gmachu MEN w Warszawie nagrodziła 31 nauczycieli z Mazowsza. W całej Polsce nagrody trafiły do 122 osób. Minister edukacji podkreśliła, że nauczyciel to szczególny człowiek : „To człowiek, który musi mieć nie tylko kompetencje, ale też wiele umiejętności: edukowania, wychowywania, ale również jest psychologiem, menedżerem, czy też organizatorem wycieczek. To mediator, nie tylko w dyskusjach z uczniem, nie tylko w dyskusjach o uczniu” – powiedziała Anna Zalewska. Zgodnie z art. 49 ustawy – Karta Nauczyciela nagrody dla nauczycieli przyznawane są za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.

Nagrodę MEN otrzymał także, przedstawiciel z naszego regionu Pan Zbigniew Krawczak – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Grójcu. Jako nauczyciel z 30 letnim stażem pracy pedagogicznej, obecnie pełniący od 10 lat funkcję dyrektora szkoły, otrzymał w 2012 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz był wcześniej kilkukrotnie nagradzany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty za wyróżniające efekty w pracy pedagogicznej, działania na rzecz edukacji i oświaty w środowisku lokalnym, regionie oraz w kraju . Wieloletnia praca, zaangażowanie i działania oparte na realizacji programów i projektów edukacyjnych oraz współpraca międzynarodowa zarówno szkoły jak również dyrektora zostały dostrzeżone i docenione przez ogólnopolskie władze oświatowe.

W spotkaniu – poza minister Anną Zalewską, wzięły też udział: Sekretarz Stanu w MEN – Teresa Wargocka, Podsekretarz Stanu w MEN – Marzanna Drab oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Dorota Sokołowska.. „Mam nadzieję, że polskie społeczeństwo doceni kim są nauczyciele. To, że bez nich nie można zbudować społeczeństwa. To społeczeństwo zależy od Was” – dodała na zakończenie Pani Minister

 

LO.

 

 

Nie chcę poczuć magii tych świąt

Nie chcę poczuć magii tych świąt

Na jednym z profili znanego portalu społecznościowego znalazłem status: jakoś nie czuję tej magii świąt. Daje lajka. Zgadzam się z tym wpisem i pójdę dalej – ja nie chce czuć magii tych świąt. Ja chcę w te święta przeżyć tajemnicę mojej wiary – spotkanie ze Zbawicielem.

Święta to nie magia tylko czas szczególnego przeżywania dzieła zbawienia. Nie warto prowadzić dyskusji na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy, bo dotyczą one dokładnie tej samej tajemnicy – przyjścia Boga do człowieka z darem zbawienia. To wszystko co jest obok – dekoracje świąteczne, postne dania na wigilijnym stole i nawet betlejemskie Światło Pokoju z Betlejem maja nam tylko pomóc w przezywaniu tajemnicy odkupienia. Nie jest to jednak najważniejsze.

Przed ponad dwudziestoma laty miałem możliwość uczestniczyć w rekolekcjach akademickich w łódzkiej katedrze. Nauki głosił zmarły przed dwoma dniami o. Jan Góra. Posłużył się wówczas pewną przypowieścią. Otóż w momencie gdy z kościoła miała wyruszać procesja rezurekcyjna mały ministrant zauważył, że w monstrancji nie ma Pana Jezusa. Ot taki mały szczegół, który gdzieś umknął uwadze proboszcza. I dalej o. Jan Góra zwrócił uwagę, że zatracamy to co najważniejsze. Mało tego. To co jest istotą celebracji uważamy za drobny szczegół.

Zaabsorbowani poszukiwaniem wiktuałów na stół wigilijny (część z nich wyląduje w koszu), dekoracji świątecznych (czasem tandetnych) i prezentów (często nietrafionych) zatracamy to co najważniejsze. W tym roku dodatkowo w mediach jak mantra brzmi powtarzanie sloganu o magii świąt. Znajdujemy to już wszędzie, nawet w mediach, które definiują się jako misyjne, a nie komercyjne. To już staje się nudne. Nie dziwi mnie to, że są już tacy, którzy nie czują magii świąt i podobnie jak ja nie chcą ich poczuć.

A teraz do tego co najważniejsze. Przed rokiem wysłałem wiadomość z życzeniami świątecznymi do jednego z moich dawnych uczniów, a był to człowiek, który wrył się w pamięć całego grona pedagogicznego grójeckiego liceum nie z powodu wyjątkowych zdolności, ale trudności wychowawczych jaki sprawiał przez jeden semestr swojej obecności w szkole. Podziękował i odpisał, że ma nadzieję w te święta odnaleźć Boga. Szukał właśnie tego drobnego szczegółu.

Chciałbym wszystkim, którzy zadają sobie trud zgłębiania moich tekstów, życzyć aby - ten drobny szczegół – przychodzący do nich Zbawiciel napełnił ich swoim pokojem.

 

Marcin Grzędowski


Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image