Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Sprzedaż - dom Belsk Duży

Sprzedaż - dom Belsk Duży

DOM NA SPRZEDAŻ Belsk Duży, NOCZNICKIEGO 195 m2 Lokalizacja województwo: mazowieckie, powiat:... Read more...
Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Katyń i Katastrofa Smoleńska - rocznica

W rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W niedzielne południe – 10 kwietnia 2016 r. – w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu odbyły się uroczystości w 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Mszy świętej z ceremoniałem wojskowym przewodniczył dziekan dekanatu grójeckiego ks. prałat Stefan Kazulak, homilię wygłosił proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu ks. kanonik Zbigniew Suchecki. W uroczystości wzięli udział żołnierze Armii Krajowej – por. Henryk Kowalczyk i ppor. Jerzy Zagórski, władze samorządowe, pracownicy służb mundurowych, delegacje i poczty sztandarowe szkół i zakładów pracy powiatu grójeckiego a także harcerze Hufca im. Szarych Szeregów.

Zebranych przywitał dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk. Andrzej Kozera. Okolicznościowe przemówienie wygłosił mjr. Adam Grzebalski. Przypomniał, że żaden inny naród na świecie nie doświadczył takiej straty jak Polacy 10 kwietnia 2010 r., gdy w jednej chwili zginął nie tylko urzędujący Prezydent wraz z małżonką lecz także wiele znamienitych osób ze świata wojska, polityki i kultury.

Sześć lat temu – mówił mjr. Adam Grzebalski - w 70. rocznicę wymordowania przez NKWD ponad 22 tys. Polaków w tym co najmniej 10 tys. żołnierzy i policjantów, w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaplanowano wydarzenia upamiętniające stalinowską zbrodnię.

Najważniejsze miały być uroczystości rocznicowe na katyńskim cmentarzu, które patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, informując, że osobiście weźmie udział we wspomnianej celebrze, w tym ekumenicznej mszy zaplanowanej 10 kwietnia 2010 r.

W skład prezydenckiej delegacji - która na pokładzie samolotu Tu-154M o numerze bocznym 101 wystartowała do Smoleńska - oprócz Pana Prezydenta wraz z małżonką Marią, weszli również m.in. ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, kilkunastu parlamentarzystów, duchowni, wysocy urzędnicy państwowi, przedstawiciele rodzin katyńskich i organizacji społecznych oraz szef sztabu generalnego Wojska Polskiego i wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych. Nikomu z prezydenckiej delegacji ani ośmioosobowej załogi nie było dane dotrzeć na katyński cmentarz.

Zbrodnia katyńska jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc eksterminacji polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej, najwcześniej odkrytego – lasu katyńskiego pod Smoleńskiem.

Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tys. obywatelach państwa polskiego, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tys. jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tys. osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej (Kuropaty pod Mińskiem i Bykownia pod Kijowem).

Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: żołnierze Wojska Polskiego w tym wybitni dowódcy i stratedzy, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, urzędnicy administracji państwowej, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni w dużej mierze elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórcy – zakończył mjr. Adam Grzebalski.

Ks. Zbigniew Suchecki w homilii przypomniał m.in. atmosferę sprzed sześciu lat. Swoją kapłańską posługę pełnił wówczas w warszawskiej katedrze. Podzielił się swoimi wspomnieniami z czasu, gdy Polacy oddawali hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce. Msza święta zakończyła się śpiewem Boże coś Polskę.

Dalsze uroczystości odbyły się przed świątynią, przy pomnikach ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Dowódcą uroczystości był pułkownik Sławomir Bukowski. Po hymnie państwowym odczytano Apel Pamięci, w którym obok tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i dowódców sił zbrojnych wezwano urodzonych w Grójcu oficerów Wojska Polskiego, policjantów i pracowników służby więziennej zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Wymienieni zostali:

Por. Lesław Pomianowski,

Ppor. Alojzy Bedyński,

Ppor. Tadeusz Piotrowski

Ppor. Marian Ostrouch

Ppor. Marian Dziubiński

podkomisarz Feliks Żaboklicki

starszy posterunkowy Jan Kawka

starszy przodownik Emil Szwarc

przodownik Paweł Chlebny

przodownik Zdzisław Koczarski

Po odczytaniu Apelu Pamięci, dla uczenia ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, oddana została salwa honorowa. Złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pod pomnikami ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Marcin Grzędowski


 

   

W rocznicę zamordowania polskich oficerów

Długo skrywana zbrodnia – w rocznicę zamordowania polskich oficerów

Żołnierze Wojska Polskiego: porucznik Lesław Pomianowski, podporucznicy Alojzy Bedyński, Tadeusz Piotrowski, Marian Ostrouch, Marian Dziubiński, policjanci: podkomisarz Feliks Żaboklicki, starszy posterunkowy Jan Kawka, pracownicy służby więziennej: starszy przodownik Emil Szwarc, przodownik Paweł Chlebny, przodownik Zdzisław Koczarski – wszyscy pochodzący z naszego miasta – to dziesięć osób z co najmniej 21 768 obywateli Polski rozstrzelanych przez radziecką policję polityczną NKWD wiosną 1940 r.

W czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim miałem zaszczyt uczestniczyć w wykładach najlepszego, aczkolwiek kontrowersyjnego polskiego sowietologa profesora Pawła Wieczorkiewicza. Na zajęciach poświęconych agresji ZSRR na Polskę w 1939 r. zwrócił uwagę, że zbrodnia katyńska jest szczególnie akcentowana, a przecież rzeź wołyńska pochłonęła ponad dwukrotnie więcej ofiar, a w Powstaniu Warszawskim zginęło dziesięciokrotnie więcej istnień ludzkich niż w Katyniu, Charkowie, Miednoje i pozostałych miejscach kaźni polskich oficerów. Profesor Wieczorkiewicz podkreślił jednak, że charakter zbrodni katyńskiej wykracza daleko poza narodowy dramat, symbolizujący polskie losy pod sowiecką okupacją w okresie II wojny światowej. Ilustruje bowiem istotę komunizmu i co szczególnie tragiczne, współudział państw zachodnich w ukrywaniu sprawców mordu.

Kiedyś może wielki muzyk wstanie,

nieme rzędy weźmie na klawisze,

wielki pieśniarz polski krwią i łzami

balladę straszliwą napisze.

W tych słowach Kolędy Katyńskiej z 1943 r. Kazimiera Iłłakowiczówna zawarła wielkie przesłanie, jak z mroku ciemności, fałszu i zakłamania, wyłoni się bolesna prawda o zbrodni, katach i ich ofiarach, której nie przesłoni przepastna ziemia rosyjska, zatrzaśnięte drzwi archiwów ani zmowa milczenia.

Informację o zbrodni katyńskiej 11 kwietnia 1943 r. podała niemiecka agencja prasowa Transocean. W wielu dotychczasowych publikacjach mylnie podawana jest data komunikatu – 13 kwietnia. W treści depeszy agencji prasowej ogłoszonej przez Radio Berlin znajduje się informacja o odkryciu masowego grobu ze zwłokami trzech tysięcy oficerów polskich zamordowanych w 1940 r., a wśród nich ciała generała Mieczysława Smorawińskiego.

Zagłada elity

Charakter katyńskiej zbrodni ilustruje istotę komunizmu i co szczególnie tragiczne, współudział państw zachodnich w ukrywaniu sprawców mordu. 13 kwietnia 1940 r. Radio Berlin stwierdziło, że w Katyniu wymordowano ok. 1/3 pełnego stanu oficerów dawnej armii polskiej. Ok. 30 proc. z nich było oficerami rezerwy. Ogrom spustoszenia szeregów polskiej kadry oficerskiej, elity, inteligencji i środowisk twórczych ilustruje informacja przedstawiona Nikicie Chruszczowowi 3 marca 1959 roku przez Przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego – Aleksandra Szelapina, który wymienia dokładnie liczbę zastrzelonych osób - 21857. Wśród zamordowanych przez NKWD było 18 generałów i kontradmirał, ok. 300 pułkowników, 500 majorów, 2500 kapitanów, wśród poruczników większość stanowili oficerowie rezerwy, rekrutujący się z elity narodu; 44 profesorów i pracowników nauki, 700 lekarzy, ponad 1000 prawników, tyle samo inżynierów, kilkuset nauczycieli, 200 literatów i dziennikarzy, 12 duchownych, kilka tysięcy policjantów, pracowników poczty i harcerzy.

W poszczególnych miejscach kaźni tj. w Lesie Katyńskim zastrzelono 4421 osób, w pobliżu Charkowa – 3820 osób, w Ostaszkowie – 6311 osób, w Twerze, Bykowni, Piatichatkach, Chersoniu, Mińsku, w Moskwie na Łubiance i Butyrkach, oraz w innych obozach i więzieniach – 7305 osób.

Wojciech Roszkowski stwierdza, że Las Katyński jest symbolem eksodusu żołnierza polskiego na wschodzie, który rozpoczął się 17 września, kiedy Armia Czerwona przekroczyła granicę Rzeczpospolitej bez wypowiedzenia wojny. Pierwszymi ofiarami agresji radzieckiej byli oficerowie i żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, których w nierównej walce mordowano na miejscu lub deportowano w głąb Rosji. Pierwsze znane miejsca egzekucji to m.in. Wilno, Grodno, Polesie, Lwów, Gaje, Grabów, Komarów, Tynowiec i Mokrany.

Już 19 września 1939 r. Ławrientij Beria podjął decyzję o utworzeniu zarządu do spraw jeńców wojennych, dzień później wydał dyrektywę o organizowaniu obozów przejściowych i rozdzielczych nadzorowanych przez NKWD. Pierwszy z obozów powstał 18 września w Łucku, gdzie zgromadzono 6 tysięcy żołnierzy i oficerów, a następne w Manasterzyskach, Antoninach, Szepietówce i w Nitowej pod Moskwą. W sumie w różnego rodzaju obozach i więzieniach znalazło się 250 tys. żołnierzy, policjantów, ludzi nauki, kultury i urzędników państwowych. Po różnego rodzaju przeniesieniach i transportach 15 tys. oficerów i policjantów uwięziono w obozach położonych w Rosji – Kozielsku i Ostaszkowie oraz ukraińskim Starobielsku. Szeregowców przekazano Niemcom, zesłano do obozów pracy na Syberii i w części zwolniono.

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o ich rozstrzelaniu, wraz z 7 tys. Polaków przetrzymywanych w więzieniach i innych obozach - w sumie 21 857 osób. Ocalało jedynie 395 oficerów przewiezionych do obozu w Griazowcu. Wśród nich był rotmistrz Zdzisław Paszkowski, późniejszy kapelan rodzin katyńskich. To właśnie do ocalonych, po podpisaniu polsko-sowieckiego układu Sikorski-Majski w 1941 r. gen. Władysław Anders powiedział: mam tylko Was. Od razu rozpoczęto poszukiwania zaginionych, którymi kierował jeden z ocalonych, rtm. Józef Czapski, malarz, pisarz, autor m.in. Wspomnień starobielskich. Podczas spotkania na Kremlu, na pytanie premiera gen. Władysława Sikorskiego, co stało się z polskimi oficerami, Stalin odpowiedział: Oni uciekli… do Mandżurii. Sowieci byli przekonani, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw. Tymczasem w kwietniu 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów - jeńców z Kozielska wymordowanych strzałem w tył głowy. Przez kilkadziesiąt lat katyńskie groby były jedynymi znanymi miejscami pochówku polskich oficerów. Dopiero w 1990 r. Rosjanie przyznali, że jeńcy ze Starobielska zostali rozstrzelani w Charkowie i pogrzebani w pobliskim lesie w Piatichatkach, a z Ostaszkowa – zamordowani w Twerze i pochowani w Miednoje. Do dziś nie możemy ustalić miejsca pochówku ofiar z części listy ukraińskiej i listy białoruskiej – prawdopodobnie groby pomordowanych znajdują się w Kuropatach na Białorusi.

Sprowadzone przez Niemców do Katynia delegacje, m.in. Czerwonego Krzyża, zgodnie potwierdziły, że zbrodni dokonano wiosną 1940 r i sprawcą było NKWD. Wstrząsające zapisy ekshumacji pozostawili pisarze Józef Mackiewicz i Ferdynand Goetel. Wbrew faktom Sowieci od początku obwiniali o dokonanie mordu Niemców; zerwali stosunki dyplomatyczne z Polską i oskarżyli polski rząd na uchodźctwie o współpracę z hitlerowcami. Takie posunięcia były wyjątkowo perfidne, gdyż zbrodnia w Katyniu została skoordynowana z Niemcami. Gestapo prowadziło rozmowy z NKWD w Zakopanem i Krakowie, mające za cel unicestwienie polskiej elity. Miesiąc po strzałach w Katyniu, w maju 1940 r. Niemcy podjęli akcję AB – w masowych egzekucjach, m.in. w Palmirach, rozstrzelano blisko 4 tys. działaczy politycznych, nauczycieli, duchownych, pisarzy.

 

Zmowa milczenia

Od 1943 r. Sowieci wytrwale zacierali wszystkie ślady zbrodni. Jerzy Eisler zauważa jednak, że podczas procesu norymberskiego prokurator ZSRR Roman Rudienko wniósł akt oskarżenia o mord ok. 11 tys. polskich oficerów w Katyniu przez III Rzeszę jako zbrodnię ludobójstwa. ZSRR sam nadał zbrodni katyńskiej taką kwalifikację prawną. Obecnie okoliczność ta podnoszona jest przez Polskę jako dowód prawa międzynarodowego. Takie stanowisko znalazło się m.in. w uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 22 marca 2005 r. Wcześniej - 12 kwietnia 2000 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której stwierdził, że zbrodnia katyńska jako zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości nie podlega przedawnieniu i domagał się pełnego ustalenia wszystkich sprawców zbrodni oraz – jeżeli żyją – ich osądzenia

Andrzej Paczkowski stwierdza, że przez wiele lat wokół zbrodni katyńskiej panowała zmowa milczenia. Jeszcze w 1976 r., na zbudowanym w Londynie przez Polaków pomniku, Brytyjczycy zakazali umieszczenia informacji, kto jest sprawcą mordu, nie zgodzili się również na udział w uroczystości angielskich oficerów.

Kłamstwa, zabójstwa świadków, obojętność i strach Zachodu okazały się jednak nieskuteczne. Jarosław Szarek przypomina, że prawda o Katyniu przekazywana była w Polsce z pokolenia na pokolenie. Docierała za pośrednictwem audycji Wolna Europa oraz przemycanych z zachodu książek, m.in. Zbrodni katyńskiej w świetle dokumentów, z przedmową gen. Władysława Andersa, czy W cieniu Katynia Stefana Swianiewicza, jednego z ocalonych z Kozielska. Pod koniec lat 70. Pierwsze publikacje na temat Katynia zaczęto wydawać poza zasięgiem cenzury, w Krakowie powołano niezależny Instytut Katyński w Polsce. Po powstaniu Solidarności o Katyniu pisano już w setkach drugoobiegowych biuletynów. Postawiony na Cmentarzu Powązkowskim pomnik, nocą wywieźli funkcjonariusze SB. Nikt nie był jednak w stanie ugasić setek płonących w tym miejscu zniczy przypominających o mordzie NKWD. Za pamięć o nim do końca płacono najwyższą cenę. W 1980 r. na krakowskim Rynku w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu samospalenia dokonał żołnierz Armii Krajowej Walenty Badylak. Dziewięć lat później, u progu wolnej Polski, nieznani sprawcy zamordowali księdza Stefana Niedzielaka, twórcę sanktuarium katyńskiego w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Długo skrywana prawda o losie polskich jeńców wojennych na wschodzie została oficjalnie podana przez agencję TASS 13 kwietnia 1990 r. Oświadczenie sucho i beznamiętnie informuje: Ujawnione materiały archiwalne w całokształcie pozwalają na wniosek o bezpośredniej odpowiedzialności za zbrodnie w Lesie Katyńskim, Berii, Mierkułowa i ich pomocników. Strona sowiecka wyrażając głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską oświadcza, że jest ona jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu.

 

Uczczenie ofiar zbrodni

14 listopada 2007 r. Sejm przez aklamację 13 kwietnia ustanowił Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Od 2008 r. Grupa Historyczna Zgrupowania Radosław organizuje w Warszawie Katyński Marsz Cieni. Dla uczenia pomordowanych w odwzorowanych mundurach wojska II Rzeczpospolitej w milczeniu czwórkami maszerują członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Podobne marsze organizują grupy rekonstrukcyjne w innych miastach. Jacek Trznadel Ofiarom Katynia poświęcił utwór Powrót rozstrzelanej Armii:

Nie wrócili.

Nie zgromadziły się tłumy i nie grała orkiestra.

Ale oni idą przez naszą pamięć szeregami…

Wraca rozstrzelana Armia, z honorem, choć na tarczy historii.

Więc stoję na baczność,

wznosząc – zamiast – triumfalnego – ten biedny łuk żałobny z papieru i słów.

Pierwszym państwowym upamiętnieniem ofiary zbrodni katyńskiej była uchwała Sejmu PRL X kadencji (tzw. kontraktowego), w której wskazano, że mord dokonany został przez NKWD na rozkaz Stalina. Dokument kończy się słowami: Parlament Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pamięci polskich oficerów, którzy padli ofiarą mordu katyńskiego, i obejmuje patronat nad uroczystymi obchodami rocznicy katyńskiej, które powinny otrzymać rangę najwyższą.

Uroczyste obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się po raz pierwszy w 2000 r. Od tego czasu obchody rocznicy zbrodni katyńskiej odbywają się wielu miastach Polski. W Grójcu organizowane są one przez dowództwo 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu zginęli członkowie oficjalnej delegacji państwowej na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Wśród ofiar tragedii był także biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski, który dzień później miał przewodniczyć obchodom 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w Grójcu. Wymownym znakiem był pusty klęcznik zmarłego księdza biskupa, przygotowany w kościele Miłosierdzia Bożego z wiązanką biało-czerwonych kwiatów przewiązanych czarna wstążką.

Również w tym roku odbędą się grójeckie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Rozpoczną się one mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu w niedzielę 10 kwietnia o godz. 12.00.

 

Marcin Grzędowski


IV Konferencja "Poznać i zrozumieć autyzm"

Wiemy więcej i staramy się rozumieć lepiej dzieci autystyczne

- IV Konferencja „Poznać i zrozumieć autyzm”

zorganizowana przezZespół Szkół Specjalnych w Grójcujuż za nami …

W dniach 8-9 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Grójcu odbyła się kolejna konferencja naukowa pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Grójeckiego, w ramach której postawiliśmy sobie zadanie by lepiej „Poznać i zrozumieć autyzm”. Każdorazowo konferencje, podobnie jak Niebieskie Marsze, wpisane są w kalendarz kwietnia, który jest miesiącem autyzmu.Jak zawsze okazało się to przedsięwzięcie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród rodziców dzieci autystycznych, pedagogów, psychologów oraz logopedów nie tylko z powiatu grójeckiego, ale również z białobrzeskiego, kozienickiego oraz z placówek specjalnych z Radomia.

Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom zagadnień dotyczących najnowszych badań w zakresie autyzmu, poznania metod terapeutycznych oraz możliwości wspomagania rodziców i ich dzieci. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w powiecie grójeckim rośnie liczba dzieci autystycznych, stąd potrzeba zwrócenia uwagi społeczeństwa lokalnego na problemy tych osób.

Wystrzałowo otwarcia konferencji dokonali uczniowie szkoły z zespołu Perkoz, którzy wspólnie ze swoim nauczycielem Panem Arturem Gałką zagrali krótki, acz mocny utwór wykorzystując takie instrumenty jak wiadra czy rurki.

Następnie Dyrektor ZSS w Grójcu Pani Ewa Mąkosa, która powitała wszystkich uczestników, w szczególności rodziców dzieci autystycznych, podkreślając ich rolę w terapii naszych uczniów. Następnie w imieniu własnym oraz Starosty Marka Ścisłowskiego głos zabrała Pani Sylwia Pietrasiewicz - sekretarz Powiatu Grójeckiego, która podkreśliła znaczenie edukacji dzieci autystycznych w powiecie grójeckim i ciepło wyrażała się o inicjatywach szkoły, które wychodzą poza lekcje.

Naukową część konferencji rozpoczęło wystąpienie prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego z SWPS w Warszawie „O udziale środowiska rodzinnego we wspomaganiu rozwoju dzieci z autyzmem (ASD)”. Pan Profesor przedstawił najnowsze wyniki badań dotyczących autyzmu oraz podkreślał rolę środowiska rodzinnego w terapii dziecka z autyzmem. Wykład „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym” (Barry N. Kaufman)wygłosił mgr Adrian Borowik z Fundacji Być Bliżej Siebie. Przedmiotem wystąpienia była Metoda Opcji (SON-RISE) w pracy z dzieckiem autystycznym. O programie ESDM (Early Start Denver Model) jako metodzie wczesnej interwencji wobec dzieci z autyzmem opowiadał mgr Tomasz Mróz z Centrum Adesse w Warszawie. A swoim doświadczeniem w zakresie zaburzenia przetwarzania słuchowego u dzieci z autyzmem podzieliła się mgr Agnieszka Samuś.

W trakcie konferencji uczestnicy mogli skorzystać z oferty księgarni Akademii Pedagogiki Specjalnej. Mieli także okazję uzyskać informacje na temat placówek zajmujących się diagnozą autyzmu, metod pracy z dzieckiem z autyzmem, a także ciekawych książek i artykułów dotyczących tej tematyki. Służył temu działający podczas całej konferencji punkt konsultacyjny.

W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty szkoleniowe, prowadzone przez nauczycieli na co dzień pracujących z dziećmi z autyzmem w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu. Pierwsze poświęcone były metodzie krakowskiej i zostały poprowadzone przez mgr Anetę Żebrowską. Kolejne, noszące tytuł „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami uczniów z autyzmem” przedstawili mgr Marcin Gała oraz mgr Ewa Dziubińska. Ostatnimi prelegentami konferencji były mgr Aleksandra Jałoszyńska i mgr Agnieszka Dwornikiewicz-Piotrowska, które podzieliły się swoją wiedzą i praktyką dotyczącą pracy z dzieckiem autystycznym.

 

Na zakończenie konferencji dyrektor Ewa Mąkosa podziękowała wszystkim uczestnikom za poszukiwanie wiedzy, otwartość na nowe badania i narzędzia oraz chęć korzystania z nich w pracy by naprawdę więcej dowiedzieć się o autyzmie i zrozumieć bardziej uczniów z autyzmem. Wyraziła nadzieję, że ta konferencja będzie przydatna uczestnikom w bezpośredniej pracy i wzbogaci ich doświadczenie, a nadto będzie inspirować do podejmowania właściwych form wspierania dzieci autystycznych i ich rodziców.  

Święto Patrona grójeckiego Liceum'16

Święto Patrona grójeckiego Liceum

11 kwietnia 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Patrona Szkoły – Piotra Skargi. Uroczystość swoją obecności uświetnili goście: Marek Suski - Poseł na Sejm RP, Dariusz Piątkowski - Wicestarosta Grójecki, Paweł Siennicki - Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Agnieszka Bilska - Naczelnik Wydziału Edukacji, Jacek Stolarski - Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Ks. Stefan Kazulak - Dziekan Dekanatu Grójeckiego, Ks. Zbigniew Suchecki - Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Grójcu, Grzegorz Rejer - Dyrektor GOK,  Anetta Burandt  - Dyrektor ZSP w Grójcu, Beata Górecka - Dyrektor PSP nr 3 w Grójcu, Maciej Szlacheta - Przewodniczący Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie LO Grójec i PSP nr 3.

Grójeckie Liceum po raz pierwszy imię Piotra Skargi otrzymało w 1936 roku, a po raz drugi 11 kwietnia 1990. Co roku uczniowie i nauczyciele przywołują postać Patrona organizując konkursy wiedzy o Piotrze Skardze,  oglądając filmy oraz przygotowując akademie. Po raz drugi na naszą uroczystość została zaproszona Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 noszącej także imię ks. Piotra Skargi.

Poniedziałkowa akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów, odśpiewania hymnu oraz złożenia przez Samorząd Uczniowski kwiatów w  miejscu pamięci na szkolnym dziedzińcu. Po powitaniu przybyłych gości i przemówieniach  Dyrektora Szkoły Zbigniewa Krawczaka, Posła Marka Suskiego i Wicestarosty Dariusza Piątkowskiego zostały wręczone - przekazane przez ks. Zbigniewa Sucheckiego oraz Starostwo Powiatowe -  nagrody dla zwycięzców konkursu wiedzy o Patronie. 

Wyprowadzenie sztandarów zakończyło część oficjalną i rozpoczął  się program słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy 1e pod kierunkiem p. Iwony Kwapisz i chóru szkolnego prowadzonego przez p. Magdalenę Skassa. Emocjonującym zakończeniem  była gra multimedialna z wiedzy o Patronie przygotowana i poprowadzona przez uczniów klasy 2d pod kierunkiem p. Pawła Pośnika, po której Dyrektor Zbigniew Krawczak podziękował młodzieży za występ, a gościom za przybycie.

LO Grójec 

Odszedł Jerzy Jankowski

Odszedł dobry człowiek

Ś.P. Jerzy Antoni Jankowski (1950-2016)

W środę 20 kwietnia odszedł po nagrodę do Pana świętej pamięci Jerzy Antoni Jankowski. Pozostawił żonę, syna, córkę, brata z rodzinami, krewnych oraz bardzo liczne grono przyjaciół i znajomych.

Jerzy Antoni Jankowski urodził się 15 września 1950 r. w Stargardzie Szczecińskim. Od wielu lat związany był z naszym miastem, pracował w grójeckiej placówce Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz w Spółdzielni Ogrodniczej. Po erygowaniu parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu włączył się w działalność Rady Parafialnej, należał do koła Żywego Różańca, pełnił m.in. funkcję zelatora. Od ponad 10 lat opiekował się grójecką świątynią Miłosierdzia Bożego jako zakrystianin.

Był zasłużonym honorowym dawcą krwi i zapalonym wędkarzem. Każdą wolną chwilę spędzał nad wodą. Ci, którzy spotkali go na swojej drodze wspominają go jako człowieka uczciwego, solidnego, nacechowanego wielką empatią, przyjaciela i człowieka wielkiej wiary. Wiary, której znakiem była nie tylko pobożność, ale realizowanie przykazania miłości bliźniego na co dzień. Zmagając się z ciężką chorobą zjednoczył się z Chrystusem Cierpiącym.

Msza Święta, w czasie której złożymy dziękczynienie Panu Bogu za dar życia i miłości bliźnich Ś.P. Jerzego Antoniego Jankowskiego sprawowana będzie w kościele Miłosierdzia Bożego w sobotę 23 kwietnia 2016 r. o godzinie 12.00. Po liturgii odprowadzimy zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na grójeckim cmentarzu.

Panie Jerzy, służąc przy niebieskim ołtarzu zechciej pomodlić się również za nas…

Spoczywaj w pokoju

 

Marcin Grzędowski


Niebieski Marsz ulicami Grójca

NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU ULICAMI GRÓJCA

4 KWIETNIA GRÓJEC BYŁ NIEBIESKI. Drugi rok z rzędu spod Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. J. Twardowskiego, w którym uczy 42 dzieci z autyzmem, ruszył marsz, który wpisuje się w akcję "Na niebiesko dla autyzmu” – ponieważ 2 kwietnia pod takim hasłem europejskie organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem obchodziły Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

750 miast w 90 krajach, na 7 kontynentach włączyło się w tę globalną akcję, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski. Wśród tych miast wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, znalazł się też Grójec. W poniedziałek, 04.04 b.r., razem z przedszkolakami, uczniami grójeckich szkół podstawowych, rodzicami i nauczycielami w prawie siedmiuset osobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, z niebieskimi flagami i balonami, w eskorcie policji, ruszyliśmy ulicami Grójca. Podczas marszu, ci, których mijaliśmy, mogli usłyszeć co to jest autyzm, jakie są jego objawy i jak można pomóc osobie z autyzmem zrozumieć nasz świat.

Niebieski marsz dotarł pod Urząd Miasta, gdzie przywitali nas pracownicy urzędu, ubrani w koszulki koloru marszu na znak solidarności z osobami z autyzmem. Zastępca Burmistrza pan Karol Biedrzycki oraz nauczyciele ZSS Grójec przeczytali fragmenty pamiętnika osoby z autyzmem. Dalsze kroki skierowaliśmy pod Starostwo Powiatowe, gdzie przywitało nas grono sprzyjających nam pracowników Starostwa, również w niebieskich strojach. Pan Dariusz Piątkowski - Wicestarosta Grójecki - przeczytał kolejny fragment pamiętników, mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to co nas otacza. Następnie Pan Starosta oraz Sekretarz Powiatu Grójeckiego Pani Sylwia Pietrasiewicz wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach jakimi obdarował nas Pan Starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną. Po marszu czekały na nas ciasta, ciasteczka, soki i cukierki.

Wydarzenie to nie odbyłoby się bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz firm. Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Również wielkie podziękowania należą się wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Grójcu, na których zawsze możemy liczyć.

Ten marsz już za nami, kompletujemy koszulki na następny rok. Kto wie, może w 2017 będzie nas tysiąc…?

Organizatorzy

 

ZSS Grójec


 

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image