Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Sprzedaż - dom Belsk Duży

Sprzedaż - dom Belsk Duży

DOM NA SPRZEDAŻ Belsk Duży, NOCZNICKIEGO 195 m2 Lokalizacja województwo: mazowieckie, powiat:... Read more...
Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Oddawanie krwi - 30.09.2015 Lo Grójec

Krew to bezcenny dar, który ratuje życie…

 

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

zaprasza KRWIODAWCÓW i wszystkich chętnych do akcji

oddania krwi z możliwością rejestrowania jako potencjalny dawca szpiku!!!

Akcja organizowana jest w ramach Konkursu

Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”

TERMIN: 30 września 2015 roku – środa (od 9.00 do 13.00)

MIEJSCE: Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi

Grójec ul. Poświętne 17

INFORMACJE POD NR TEL. 0 (48) 664 -24 - 74 LUB 0 (48) 664 - 26 – 46

 

 

Małgorzata Czacharowska - koordynator akcji

Klub Armenia - Koncert 22.08.15

22 sierpnia godz. 18:00 - Koncert Blues od wschodu do zachodu słońca - KLUB ARMENIA

Lekcja historii w grójeckiej bibliotece

Średniowieczna lekcja historii w Bibliotece Publicznej Grójcu.

W upalne popołudnie na przesławnym polu bibliotecznym zebrał się tłum gapiów, dostojnych panien i dam dworu tudzież kwiat rycerstwa ziemi grójeckiej. Panny wszystkie gibkie, a nadobne , oku miłe o jagodach tak kraśnych, że nijak obok nich było przejść obojętnie. Rycerze zaś sami tędzy, czerstwi, a i chrobrzy ponad ludzkie pojęcie.

Celem owego zgromadzenia była lekcja historii średniowiecza, na której to opowiedzieliśmy sobie o stanie rycerskim i tym, co wyróżniało go spośród innych. Tak więc świadkami byliśmy wykładu o rycerskim herbie i jego elementach, po którym młodzież chwacko zabrała się za szykowanie własnych strojów rycerskich z zapałem przyozdabianych herbami własnego pomysłu.

Potem nastąpiło pasowanie na rycerza z zachowaniem wszelkich reguł, poprzedzone nauką punktów rycerskiego kodeksu. Następnie całą gromadą rycerze nasi stanęli w szranki w turnieju, którego główną nagrodą było zdobycie serca najpiękniejszej z panien zasiadających na widowni. Trup słał się gęsto, rąbanina była przednia i tęga, ale zwycięzca w końcu w chwale zdobył laur triumfatora w turnieju i ….zrezygnował z wyboru damy serca zdając się na ślepy los . A na zakończenie warsztatów wykorzystaliśmy biblioteczne schody, które pomogły nam w zobrazowaniu feudalnej drabiny… W następnym odcinku zabieramy zaś nasze rycerstwo na pole sławnej bitwy pod Grunwaldem.

 

 

A.Sz.


 

Wakacje w mieście - harmonogram

WAKACJE W NASZYM MIEŚCIE - harmonogram wydarzeń wakacyjnych w Grójcu

Odrzywolska "Trylogia"

Odrzywolska „Trylogia”

W dniu 15 czerwca 2015 roku o godz. 18.oo  Miejsko – Gminna Biblioteka im. Władysława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu, zorganizowała spotkanie autorskie Andrzeja Zygmunta Roi – Stężyckiego, na którym promował on swoją kolejną książkę pt: „ Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”.

Licznie zgromadzeni Czytelnicy i miłośnicy regionu, z  zainteresowaniem wysłuchali popartej wizualizacją opowieści Autora, który ze zwykłą sobie swadą opowiadał o treści  książki i  trudnym warsztacie pisarza.

Książka ta jest pięknym, albumowym wydaniem drugiego tomu tzw. „Odrzywolskiej Trylogii”,  odnoszącej się do dziejów niezwykle pięknego, położonego w widłach Pilicy i Drzewiczki, północno – zachodniego fragmentu powiatu przysuskiego, zawartego na terenie gminy Odrzywół.

Ten sąsiadujący bezpośrednio z południowo – zachodnimi rubieżami powiatu grójeckiego region, od wieków tkwiący w obszarze oddziaływaniu kultury i folkloru opoczyńskiego, jest niezwykle interesujący historycznie. To także przyrodniczo – krajoznawcza enklawa, praktycznie nieznana nawet mieszkańcom Polski centralnej, a przecież wielce zasobna w zabytkowe obiekty  architektury, w tym rezydencjonalnej i sakralnej, oraz bogata przyrodniczo. 

Położona na obszarze  dawnej Puszczy Pilickiej i przylegając bezpośrednio od południa do Wzgórz Gielniowskich,a od zachodu do Lasów Spalskich,w sąsiedztwie kilku okazałych akwenów wodnych, jest też interesującą turystycznie i rekreacyjnie.

Pierwszą część „Trylogii” pt. „Różanna. Wieś w gminie Odrzywół”, Autor prezentował w roku 2013, opisując w niej niewielką, położoną wśród lasów nad Kiełcznicą, niezwykle piekną  wieś letniskową.

„Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”, to opowieść o niewielkiej, położonej na południowym, prawym brzegu Pilicy wiosce, niegdyś mieście (prawa miejskie 1420), usytuowanej w meandrach licznie tu rozgałęzionego starorzecza Pilicy, zwanego Rzeczycą. Wsi będącej siostrą położonych w  bezpośrednim sąsiedztwie - na przeciwległym brzegu Pilicy już w powiecie grójeckim –  Łęgonic Starych, o wpólnej przecież historii. 

Książka ta – poprzednia także -  ilustrowana pięknymi fotografiami Autora, jest kolejną i bardzo cenną publikacją regionalną, której część trzecia – w przygotowaniu – pt: „Odrzywół. Gród Dobrogosta”,  zamknie opowieść o tej mało znanej krainie, choć przecież nie wyczerpie informacji o pozostałych miejscowościach tego pięknego regionu. Całość ta jednak, jest bezsprzecznie pionierskim przedsięwzięciem i dowodem na to, że można pisać obszernie o najmniejszych i – wydawałoby się – mało interesujących miejscowościach.

Jest to bezsprzecznie poważny dokument historyczny, wielce źródłowy, opatrzony też licznymi przypismi, bogatą  ikonografią i obszerną bibliografią.

Lektura ta uświadamia czytelnikom potrzebę rejestracji dziejów regionu, jego mieszkańców i ich dokonań. Jest także dowodem  przemijania i próbą wskrzeszenia pamięci o przodkach.

Autor – badacz dziejów regionu – od lat stara się pokazać Zainteresowanym walory Grójeckiego i terenów przyległych. Te bowiem przez lata niedoceniane, nie doczekały się  przyzwoitej  monografii i – przez dziwne jakieś fatum – nie doczekały się też wsparcia ze strony odpwiedzialnych za ten stan rzeczy gremiów.

Tym większa jest  więc zasługa Autora, że mimo owych przeciwieństw, nie zaniechał prac, które są – jakby nie patrzeć – wielce filantropijnym prezentem dla mieszkańców, wspieranym z jego osobistych środków. Te jednak wyczerpać się mogą. Czy wówczas finansowanie przejmą  gminy i powiaty?

Te  - jak dotychczas – nie są tym zainteresowane. No cóż…widać trzeba igrzysk…

Tym bardziej więc - mimo powyższego – cenić należy charyzmę Autora i innych twórców regionu, skazanych za samotne pokonywanie  przeszkód, których być nie powinno…

Niezależnie od tego, liczne grono Czytelników -  i nie tylko z Grojca – ma nadzieję, że długo jeszcze będzie mieć możliwość poznawania „białych kart” z historii regionu.

Dziękujemy Panie Andrzeju

Karolina Kępska

 

Fot. Mirosława Krawczak

 

Rycerska Biblioteka - lato w mieście

Lato w mieście z Rycerską Biblioteką - harmonogram zajęć

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image