Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Sprzedaż - dom Belsk Duży

Sprzedaż - dom Belsk Duży

DOM NA SPRZEDAŻ Belsk Duży, NOCZNICKIEGO 195 m2 Lokalizacja województwo: mazowieckie, powiat:... Read more...
Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Polskie Święto w Manchesterze

Polskie Święto w Manchesterze

Mimo iż od dwóch lat miesięcy mieszkam w Manchesterze staram się podtrzymywać relacje z Polską i moim rodzinnym Grójcem. Teraz chciałbym podzielić się obchodzeniem świąt narodowych na obczyźnie.

3 maja w Wielkiej Brytanii nie jest dniem wolnym od pracy. Polacy na Wyspach 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji obchodzili w niedzielę 8 maja. Uroczystości zorganizowano m.in. w polskiej parafii Miłosierdzia Bożego. Mszę świętą sprawował i homilię wygłosił ks. Sebastian Ludwin chrystusowiec. Obecni byli kombatanci, członkowie grup parafialnych m. in. scholii dziecięcej, poczet sztandarowy polskiej szkoły oraz przedstawiciel polskich władz - konsul generalny w Manchesterze Łukasza Lutostański.

Po zakończeniu liturgii w Sali parafialnej rozpoczęła się część artystyczna. Po odśpiewaniu hymnu narodowego odbył się koncert wybitnego pianisty, dyrygenta i antropologa kultury - Marcina Dominika Głucha. Usłyszeliśmy m.in. utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Lutosławskiego. Swój program zaprezentowały dzieci i młodzież z polskiej szkoły przygotowany pod czujnym okiem nauczycielki Justyny Bielec. Na koniec wystąpił zespól taneczny "Polonez".

Obchody były dużym wyzwaniem dla organizatorów. W sumie wystąpiło około pięćdziesiąt osób. Program był doskonale przygotowany, a wszystkich występujących nagrodzono gromkimi brawami. Uroczystości organizowane dla polonii są okazją do przypomnienia polskiej historii i tradycji. Stanowią także element wychowania patriotycznego dla naszych dzieci. Mimo, że jesteśmy z dala od naszej Ojczyzny to okazuje się, że wielu z nas chce kultywować polską kulturę. Tam gdzie my tam jest kawałek Polski.

 

Tomasz Dawiczewski

Od piktogramu do alfabetu - MGBP

Od piktogramu do alfabetu - 9 maja 2016 roku

Jak długo istnieje mowa ludzka? Około 500 tysięcy lat. A pismo, które utrwala język mówiony? Okazuje się, że jest prawie 100 razy młodsze. Liczy zaledwie (!) 5, może 6 tysięcy lat. Jak rozwijało się pismo? Jakie etapy przeszło od obrazka, czyli piktogramu do alfabetu?

Tego można było się dowiedzieć podczas lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Czytelnię MGBP w Grójcu w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Jest to nowy temat. Zwyczajowo „na premierze” są obecni uczniowie Publicznego Gimnazjum w Grójcu. Pani Dyrektor Teresa Urszula Naduk dba o to, aby uczniów nie ominęła żadna nowinka z zakresu historii książki.

Tym razem było może cokolwiek trudniej, bo pismo przeszło kilka etapów rozwoju. Najpierw były znaki symboliczne, czyli np. dym z ognisk, później pismo obrazkowe, czyli piktograficze. Za pomocą schematycznych rysunków przedstawiano osoby, zwierzęta, przedmioty oraz czynności. Najbardziej chyba znanym pismem piktograficznym były egipskie hieroglify. Niestety trudno było za pomocą obrazka wyrazić niektóre pojęcia. Dlatego do obrazków dodawano znaki pomocnicze. Tak powstały ideogramy. Stopniowo symbole zaczęto wiązać
z dźwiękami mowy. Do pism ideograficzno-fonetycznych należy pismo Majów, pismo klinowe oraz pismo chińskie.

Znaki Majów przedstawiały między innymi: przedmioty codziennego użytku, części ciała, głowy ludzi i bogów, a wszystko upakowane starannie w kartusze. O tym, że pismo Majów było bardzo pracochłonne mogli się przekonać uczniowie pisząc swoje inicjały. Innym ciekawym zadaniem dla uczestników lekcji było napisanie hieroglifami słowa: biblioteka. Można było usłyszeć komentarze: dobrze, że niektóre litery się powtarzają. Znacznie prostsze wydaje się używanie liter alfabetu łacińskiego, na którym opiera się alfabet polski. Jednakże na potrzeby naszego języka został on wzbogacony o niektóre samogłoski i spółgłoski miękkie.

Niezbyt trudna była dla Młodzieży cyrylica służąca do zapisu niektórych języków słowiańskich. Być może dlatego, że uczniowie obecni na lekcji mają w programie nauczania język rosyjski.

Chwilę czasu poświęcono również zagadnieniu: jak odróżnić na piśmie języki azjatyckie? Okazuje się, że znaki chińskie są niezwykle skomplikowane. O wiele prostsze wydaje się pismo japońskie, gdzie pojedyncze znaki reprezentują całe sylaby. Uczniowie bez problemu rozpoznali ten rodzaj pisma. Na swój sposób urocze jest pismo koreańskie – dużo prostych linii, okręgów. Można odnieść wrażenie, że znaki stroją sobie różne minki.

 

A które języki europejskie są trudne? Może fiński, węgierski, estoński? Owszem, uchodzą za bardzo skomplikowane. A najtrudniejszy? Młodzież uznała, że język polski, który ma 7 przypadków, odmianę czasowników, 3 rodzaje, skomplikowaną ortografię i niełatwą dla cudzoziemców wymowę. Dla nas jest prosty. Znamy go przecież od dziecka.


 

Koncert Uwielbienia 26.05.16

MARANA THA - Koncert Uwielbienia - 26 maja 2016r. GRÓJEC

Pożegnanie klas maturalnych'16 - ZSP

Do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć dalej…”

29 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec w Grójcu odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych maturzystów. Żegnaliśmy cztery klasy Technikum w zawodzie: technik ekonomista, technik mechanik, technik informatyk oraz jedną klasę Liceum Ogólnokształcącego.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Dorota Skalińska, która bardzo serdecznie powitała maturzystów, ich rodziców, wychowawców klas maturalnych, grono pedagogiczne i całą społeczność szkolną. Przemówienie pani dyrektor było pełne refleksji i życzeń dla tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Podkreślała, że kończą oni pewien etap swojego życia, ale tylko po to, żeby iść dalej. Życzyła im, aby na tej długiej „drodze życia”, którą mają przed sobą odnosili jak najwięcej sukcesów, a z każdego potknięcia potrafili wyciągnąć naukę na przyszłość. Wyraziła nadzieję, że pozytywnie będą zdawać każdy egzamin, których przed nimi nie mało. Życzyła im powodzenia na najbliższym z nich – egzaminie maturalnym, kiedy to po raz ostatni usiądą w ławkach tej szkoły. Na zakończenie pani dyrektor zaprosiła wszystkich absolwentów do częstych odwiedzin naszej szkoły.

Następnie w imieniu rodziców głos zabrała pani Barbara Wołukanis. Z łezką w oku dziękowała nauczycielom, a maturzystom życzyła powodzenia w dorosłym życiu. (zdjęcie 0014)

Amelia Kalicińska i Anna Lewandowska w imieniu wszystkich maturzystów gorącymi i ciepłymi słowami podziękowały całemu gronu pedagogicznemu i rodzicom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Wyrazem wdzięczności były piękne kwiaty, które absolwenci wręczyli Dyrekcji, swoim wychowawcom oraz wszystkim nauczycielom. (zdjęcia: 0015, 0020, 0244)

Kolejny punkt uroczystości, to wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem, które otrzymały Amelia Kalicińska i Anna Lewandowska z klasy 4a oraz Paulina Uteszewa z klasy 3o. Następnym, nie mniej miłym akcentem było wręczenie nagród i dyplomów za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe oraz godne reprezentowanie szkoły w środowisku. Po tym nastąpił najbardziej wyczekiwany przez wszystkich maturzystów moment - rozdanie świadectw ukończenia szkoły. Nie zabrakło przy tym licznych wspomnień i anegdot, ze strony pani dyrektor Doroty Skalińskiej, które wywoływały uśmiechy na naszych twarzach. (zdjęcia: 0053, 0092, 0108, 0134, 0174)

Po oficjalnej części uroczystości uczniowie klas 3a i 3ci pod kierunkiem wychowawców: M. Walkiewicz oraz M. Warzybok zaprezentowali krótki program artystyczny. Miał on na celu umilenie maturzystom ostatnich chwil spędzonych w murach naszej szkoły. Występujący, w humorystyczny sposób, przypomnieli im, jak to w szkole czasem bywało... Refleksyjne wiersze i piosenki nawiązujące tematycznie do tej okoliczności wywołały, oprócz uśmiechu, niejedną łzę. (zdjęcia: 0202, 0219, 0233, 0236, 0209)

Wiele miłych wspomnień dostarczyła przygotowana przez młodszych kolegów prezentacja zdjęć z minionych lat szkolnych.

Piosenką „Ale to już było”, tegoroczna maturzystka, która często uświetniała swoim śpiewem szkolne uroczystości – Aleksandra Szwech z klasy 4b, podziękowała za wspólne lata. (zdjęcie 0241)

Na zakończenie absolwenci otrzymali pamiątkowe upominki od uczniów klas przedmaturalnych.

Żegnamy klasy:

 

4a, wych. Elżbieta Walczak –Lewandowska 

4b, wych. Ewa Banaszek 

4c, wych. Ewa Banaszek

4i, wych. Elwira Zawadzka

3o, wych. Urszula Rapczyńska

 


 

Marianna Walkiewicz

 

Marzena Warzybok

71 rocznica zakończenia II WŚ - Częstoniew

OBCHODY 71 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE POD POMNIKIEM

ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 -1945 W LESIE CZĘSTONIEW

Pod pomnikiem postawionym i oddanym dla „ PAMIĘCI OFIAR HITLERYZMU ZAMORDOWANYCH W TYM LESIE W LATACH 1939-45 W XXX ROCZNICĘ ZWYCIĘSTWA” w 1975r. a odrestaurowanym w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie w 2015r. przez JW. 3411 Grójec i Koło Nr 8 Powiatowego Oddziału Grójeckiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP (POG ZWiR WP), w dniu 28.04.2016r. odbyły się uroczystości upamiętniające ten fakt historyczny.

Organizatorem uroczystości byli: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Jacek STOLARSKI, Szkoła Podstawowa w Częstoniewie z jej Dyrektorem Panią Ewą GŁOWACKĄ i Powiatowy Oddział Grójecki ZWiR WP z jego Prezesem ppłk. w st. spocz. Stanisławem GLIŃSKIM.

Przedsięwzięcia służbowe dwóch pierwszych organizatorów był przyczyną tego, że organizowano je z dziesięciodniowym wyprzedzeniem.

Uroczystość prowadził zgodnie z ceremoniałem wojskowym chor. rez. Jerzy SKRZYPCZAK a narrację o kolejnych punktach jej realizacji zapewniał v-ce Prezes POG ZWiR WP Kol. Ryszard DALBA.

Uroczystość rozpoczęto o godz. 10.30 wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odegraniem hymnu narodowego, po czym Prezes POG ZWiR WP ppłk. w st. spocz. Stanisław GLIŃSKI powitał przybyłych na tą uroczystość:

1.Prezesa Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów WP płk. w st. spocz. Wiesława KORGA oraz członka ZG ZWiR WP sierż. w st. spocz Stanisława TERNES;

2. Prezesa Wojewódzkiego Oddziału Mazowieckiego ZWiR WP płk. w st. spocz. Władysława DOBRZAŃSKIEGO i v-ce Prezesa Andrzeja PRUSA;

3. v-ce Starostę Powiatu Grójec Pana Dariusza PIĄTKOWSKIEGO;

4. Byłego dowódcę JW. 2962 i JW. 3411 płk w st. spocz. Mirosława SOBIESIAKA:

5. v-ce Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Pana Karola BIEDRZYCKIEGO;

6. Księdza dziekana kapelana wojskowego Stefana KAZULAKA

7. z-cę Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Marka SZEWCZYKA;

8. z-cę Komendanta Powiatowego PSP bryg. Bogusława SIKORSKIEGO;

9. Dyrektora Grójeckiego Ośrodka Kultury Pana Grzegorza REJERA;

10. Sołtysa sołectwa Częstoniew Pana Sławomira WALCZAKA;

11. Komendanta Hufca ZHP Grójec Pana Dariusza GWIAZDĘ;

12. Panią Teresę SOLECKĄ nauczycielkę PSP w Częstoniewie i żonę Dyrektora tej szkoły śp. Jerzego SOLECKIEGO współtwórcę i budowniczego tego pomnika oddanego w 1975r.

13. Prezesa Koła Kombatantów RP i BWP w Grójcu ppor. w st. spocz. Kazimierza Kurach;

14. Sponsorów uczestniczących w restauracji pomnika w 2015r:

Dyrektora Powiatowego Rejonu Dróg Pana Adriana JACHOSKIEGO;

Pana Dariusza KULKOWSKIEGO;

Pana Mieczysława GRZECHNIK;

15. delegacje organizacji paramilitarnych z ich pocztami sztandarowymi:

- Powiatowego Oddziału Grójeckiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP;

- Stowarzyszenie Sympatyków Tradycji 1 Armii WP im. gen. Zyg. Berlinga;

16. Młodzież i dzieci szkół średnich, gimnazjów i podstawowych wraz z ich pocztami sztandarowymi:

- Hufca ZHP Grójec

- Szkoły Podstawowe Nr 1 i 2 z Grójca

17. Dyrekcję i dzieci Szkoły Podstawowej w Częstoniewie sprawujących opiekę nad tym

Pomnikiem oraz członków Powiatowego Oddziału Grójeckiego ZWiR WP, którego członkowie Koła Nr 8 wraz z JW. 3411 przeprowadzili w 2015r renowację tego pomnika i sprawują nad nim patronat.

Prezes POG ZWiR WP przypomniał zgromadzonym historię tego miejsca z okresu lat 1939-45 budowy pomnika w 1975r. oraz jego restaurację i przywrócenie społeczeństwu Częstoniewa a szczególnie Szkole Podstawowej do dawnej świetności, w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

V-ce Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Karol BIEDRZYCKI w swoim wystąpieniu szczególne podziękowania skierował do Powiatowego Oddziału Grójeckiego ZWiR WP oraz Dyrekcji PSP w Częstoniewie z dbałość i pamięć o tych, którzy polegli na ziemi grójeckiej w czasie II wojny światowej.

Podobny ton wypowiedzi pod adresem organizatorów uroczystości oraz podziękowania uczestniczącym w niej, od starosty powiatowego i w własnym imieniu przekazał v-ce Starosta Powiatu Pan Dariusz PIĄTKOWSKI.

Prezes Zarządu Głównego ZWiR WP płk. w st. spocz. Wiesława KORGA w swym wystąpieniu podkreślił szczególnie to, że Związek Weteranów i Rezerwistów WP jest stowarzyszeniem skupiającym w swoich szeregach kombatantów z okresu II wojny światowej bez dzielenia ich na walczących w szeregach AK, GL , BCh czy innych. Walczyli z okupantem a podział na tych prawych i lewych stało się za przyczyną polityków.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, ksiądz dziekan i jednocześnie kapelan wojskowy Stefan Kazulak odmówił modlitwę za ofiary II wojny światowej, po czym delegacje organizacji paramilitarnych, władz Powiatu Grójec, Gminy i Miasta Grójec, Hufca ZHP Grójec, szkół podstawowych z Grójca i PSP Częstoniew oraz indywidualni uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki pod pomnikiem.

Symboliczny znicz imieniu organizatorów zapalili: Pan V-ce Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Karol BIEDRZYCKI, Dyrektor PSP Częstoniew Pani Ewa Głowacka i Prezes POG ZWiR WP ppłk. w st. spocz. Stanisław GLIŃSKI.

W imieniu Zarządu POG ZWiR WP, jego Prezes ppłk. w st. spocz. Stanisław GLIŃSKI wręczył „Dyplomy - Podziękowania” za współpracę i pomoc w zakresie kultywowania pamięci o bohaterskich obrońcach Ojczyzny, za pomoc w sprawowaniu opieki nad miejscami pamięci narodowej i mogiłami ofiar II wojny światowej, za wspieranie inicjatyw w zakresie kształtowania patriotycznych wartości szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej: v-ce Staroście Powiatu Panu Dariuszowi PIĄTKOWSKIEMU, v-ce Burmistrzowi Gminy i Miasta Grójec Panu Karolowi

BIEDRZYCKIEMU i Dyrektor PSP Częstoniew Pani Ewie GŁOWACKIEJ.

Po części oficjalnej uroczystości pod pomnikiem, zaproszono wszystkich uczestników do PSP w Częstoniewie na pokaz programu artystycznego dzieci tej szkoły oraz na skromny poczęstunek.

ppłk. w st. spocz. Stanisław Gliński


Widok na pomnik, poczty sztandarowe i uczestników uroczystości od drogi głównej

 

Uczestnicy uroczystości (od strony prawej): były dowódca JW. 2962 i 3411 ppłk. w st. spocz. Mirosław SOBIESIAK; członkini Koła Nr 8 POG ZWiR WP Kol. Zofia ADAMSKA; z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu bryg. Bogusław SIKORSKI; z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu mł. insp. Marek SZEWCZYK; Prezes ZG ZWiR WP płk w st. spocz. Wiesław KORGA; członek ZG ZWiR WP sierż. w st. spocz. Stanisław TERNES

 

Wiązankę składają w imieniu Zarządu POG i MOW ZWiR WP (od lewej) Prezes MOW ZWiR WP płk w st. spocz. Władysław DODRZANSKI; Prezes POG ZWiR WP ppłk w st. spocz. Stanisław GLIŃSKI i v-ce Prezes MOW ZWiR WP Andrzej PRUS

Widok na delegacje organizacji paramilitarnych w oczekiwaniu na złożenie wiązanek – na pierwszym planie Koło Kombatantów RP i BWP w Grójcu za nimi członkowie Kół POG ZWiR WP

Widok na pomnik po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy

Lekcja historii w programie artystycznym dzieci Szkoły Podstawowej w Częstoniewie

Tańczyć i śpiewać z Biesiadą

Tańczyć i śpiewać tylko z Biesiadą

W dniu 19 marca br. odbyło się spotkanie emerytów i rencistów na Wielkanocnym jajku.

Wśród klubowiczów był honorowy gość pan Karol Biedrzycki Zastępca Burmistrza Miasta Grójca.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia wszystkich zebranych przywitała sekretarz zarządu Barbara Jezierska, która życzyła wszystkim zebranym, zdrowych, wesołych świąt.

Pan Burmistrz odwzajemnił życzenia i podziękował za zaproszeniena nasz świąteczny poczęstunek.

O godz. 13:00 został podany obiad, przygotowany przez panie ze stowarzyszenia, był smaczny jak u mamy.

Po obiedzie wszyscy pozowali do grupowego zdjęcia. Zaczęła się zabawa i śpiewy.

Bawiliśmy się do godziny 20:00. 

Stowarzyszenie serdecznie zaprasza osoby samotne i w parach na nasze spotkania, w soboty od godziny 12 do 18, składki członkowskie 10 zł miesięcznie, mile widziany koszyczek. Można miło i wesoło spędzać czas w naszym gronie przy ul. Laskowej 8.

Anna Mikulska


Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image