Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Pamiętamy o 1 wrześniu 1939r.

PAMIĘTAMY O 1 WRZEŚNIU 1939r. I O ŻOŁNIERZACH POLEGŁYCH W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ ORAZ W II WOJNIE ŚWIATOWEJ NA ZIEMI GRÓJECKIEJ.

W roku bieżącym wzorem lat ubiegłych, członkowie POG ZWiR WP czynnie uczestniczyli w upamiętnianiu kolejnej (tym razem 77) rocznicy wybuchu II wojny światowej w Europie.

Staramy się uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego w szkołach a następnie z dziećmi tych szkół składać wiązanki i zapalać znicze pod pomnikami ofiar II wojny światowej i na grobach poległych żołnierzy w kampanii wrześniowej.

Prezes Koła Nr.8 i jednocześnie Prezes POG ZWiR WP ppłk w st. spocz. Stanisław Gliński i chor. rez. Jerzy Skrzypczak uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w PSP w Częstoniewie a następnie z uczniami klasy VI tej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „ Pomordowanych w lesie Częstoniew w latach 1939-45”.

Prezes Koła Nr. 2  mł. chor. w st. spocz. uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w PSP Nr.2 w Grójcu a następnie wraz z sierż. w st. spocz. Romanem Jakubczakiem złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami: na cmentarzu przy ul Mszczonowskiej  ” Pomnik ku czci bohaterom poległym za Ojczyznę w 1830, 1863, 1918, 1945” z dodatkowym napisem „ Boże zmień los ludu Twego – wojna 1 wrzesień 1939r” oraz na cmentarzu przy ul. Mogielnickiej w Grójcu „ Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-45”.

W lesie Głuchów zapalili znicze na cmentarzu żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz na grobie żołnierza Zenona Giblewskiego który zginął z rąk hitlerowców 18.09.1939r.

Stanisław GLIŃSKI

pomnik na cmentarzu przy ul. Mogielnickiej w Grójcu z napisem ”Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-45

 

grób żołnierza września 1939r Zenona Giblewskiego w lesie Głuchów. Zginął 18.09.1939r

 

pomnik na cmentarzu przy ul. Mszczonowskiej w Grójcu

uczniowie PSP w Częstoniewie wraz z (od prawej) ppłk w st. spocz. St. Glińskim i chor. rez. Jerzym Skrzypczakiem pod pomnikiem w lesie Częstoniew

zdjęcie grupowe klasy VI PSP Częstoniew z ppłk w st. spocz. St. Glińskim i chor. rez. Jerzym Skrzypczakiem pod pomnikiem po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy

zdjęcie grupowe klasy VI PSP Częstoniew z wychowawczynią klasy i chor. rez. Jerzym Skrzypczakiem

Pożegnanie lata w MGBP 23.09.16

Pożegnanie lata z poezją i piosenką turystyczną w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu - 23 września 2016r.

Spotkanie z autorką M. Wójcik 22.09.16

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na spotkanie z autorką książki "Jesteś tym, czym są Twoje myśli"

Obchody Święta Wojska Polskiego

RELACJA  Z  OBCHODÓW  ŚWIĘTA  WOJSKA  POLSKIEGO  W  GRÓJCU 

Święto Wojska Polskiego – wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992., obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. 

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. 

Od tamtego okresu, corocznie w tym dniu, we wszystkich garnizonach wojskowych,  pod patronatem wojska organizowane są uroczyste obchody tego święta z udziałem wojska i lokalnej społeczności.

W Grójcu obchody Święta Wojska Polskiego, rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny, tych, którzy obecnie swą służbą przyczyniają się do umacniania jej obronności oraz kombatantów, rezerwistów i pracowników wojska. 

Obchody Święta Wojska Polskiego, zorganizowane były pod patronatem JW. 3411 i Burmistrza Gminy i Miasta Grójec. Oprócz kompanii honorowej i pocztu sztandarowego 

JW. 3411 w uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe organizacji paramilitarnych Powiatowego Oddziału Grójeckiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP, Stowarzyszenia Sympatyków Tradycji LWP, Straży Pożarnej, szkół podstawowych oraz średnich Grójca. 

W wygłoszonej homilii, Ks. Prałat  Stefan Kazulak powiedział, że Polska dwukrotnie ratowała Europę przed zagrożeniem zniewolenia raz w 1583r i drugi raz w 1920 a teraz ta Europa śmie nas pouczać jak mamy rządzić w swoim kraju. Zgadzam się co do oceny znaczenia dla Europy poświęcenia życia naszych bohaterskich rycerzy i żołnierzy ale nie zgadzam się co do oceny praworządności obecnej władzy a duchowieństwo nie powinno wykorzystywać ambony do prowadzenia propagandy na rzecz PiS,  powinno być apolityczne.  Ranga  zwycięstwa w powstrzymaniu komunizmu w marszu na zachód, ofiarności żołnierzy i ludności cywilnej w przygotowaniach do obrony stolicy jest bezsprzeczna i w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego ten aspekt powinien być jedynym w świętowaniu tego święta.

Po Mszy Świętej, przemaszerowano w uroczystym pochodzie, pod pomnik Józefa Piłsudzkiego.

Pod pomnikiem zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, złożono wiązanki i zapalono znicze.

Uroczystość zakończyła defilada kompani honorowej, kadry JW. 3411.

W uroczystości udział wzięło kilkaset osób, mieszkańców Grójca i okolic.

Stanisław  GLIŃSKI

poczet sztandarowy POG ZWiR WP (od lewej): d-ca pocztu chor. rez. Jerzy Skrzypczak; sztandarowy – sierż. w st. spocz. Zdzisław  Ciesielski,

asystujący – st. bosm. w st. spocz. Tadeusz Kaczanowski.

wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego składa delegacja POG ZWiR WP w składzie (od lewej): płk. w st. spocz. Henryk Szymczak; ppłk. w st. spocz. Stanisław Gliński; ppłk. w st. spocz. Władysław Poczęty; ppłk. w st. spocz. Jan Dulny.

wiązankę od JW. 3411 składają (od lewej): ppłk. Jacek Klatka; ppłk. Artur Kuranda; ppłk. Janicki

Nowy projekt w LO Grójec

Nowy projekt ERASMUS+ w L.O. GRÓJEC

Miło nam poinformować, iż wniosek złożony przez Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu na realizację projektu „We are all migrants of this world” w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna - Akcja 2 na lata 2016-2018 został rozpatrzony pozytywnie. Projekt, realizowany we współpracy ze szkołami średnimi z Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii, jako jeden z niewielu zaakceptowanych w całym kraju, jest finansowany ze środków unijnych za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Liceum Ogólnokształcące jest szkołą koordynującą.

Po doświadczeniach zdobytych w dotychczasowych projektach, jako szkoła koordynująca w programach Comenius 2010-2012 (6 krajów) oraz Comenius 2013-2015 (11 krajów), i jako szkoła partnerska w programach Erasmus+ 2014-2016 (5 krajów) i Erasmus+ 2015-2018 (2 kraje), jesteśmy przekonani, że obecny projekt przyczyni się do dalszej poprawy jakości edukacji w naszej placówce, wzmocni integrację między środowiskiem szkolnym i rodzicami, a także władzami lokalnymi, oraz pozwoli rozwijać umiejętności, zainteresowania i kompetencje językowe uczniów i nauczycieli. Traktujemy ten projekt, jako bardzo ważny element w promowaniu szkoły i regionu.

 

Paweł Pośnik

 

koordynator projektu

 

Narodowe Czytanie w grójeckim LO

Narodowe Czytanie w grójeckim Liceum

3 września 2016 roku Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu włączyło się w 5 edycję Narodowego Czytania zainicjowaną przez Prezydenta RP w 2012 roku. Celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa – wcześniej czytano „Pana Tadeusza”, „Trylogię”, utwory A. Fredry, „Lalkę” a w tym roku „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Czytanie ma na celu odkrywanie piękna polskiej literatury. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie naszej szkoły pod patronatem Starosty Powiatu Grójeckiego. Młodzież od rana oglądała ekranizację utworu H. Sienkiewicza, w czasie przerw słuchała fragmentów powieści czytanych przez lektorów i sama czytała na lekcjach  języka polskiego i historii. Oficjalna część Narodowego Czytania rozpoczęła się na szkolnym dziedzińcu przed godziną 15-tą. Po powitaniu czytających gości wystąpił szkolny chór pod kierunkiem p. Magdaleny Skassy, który wykonał trzy utwory związane z twórczością H. Sienkiewicza. Narodowe czytanie zainaugurował Starosta Marek Ścisłowski wraz z małżonką, następnie czytali: Burmistrz Jacek Stolarski, przedstawiciele służb mundurowych z 1 Grójeckiego Ośrodka Radiotelegraficznego, Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, radni powiatowi, Naczelnik Wydziału Edukacji, Dyrektorzy Szkół z terenu naszego powiatu z młodzieżą. Szkolne Narodowe Czytanie zakończył Dyrektor Zbigniew Krawczak. Zgromadzona publiczność nagradzała czytających brawami. 

Na zakończenie Starosta podziękował wszystkim uczestnikom i słuchaczom oraz zaprosił na kolejną edycję prezydenckiej akcji. Czekamy na wybór pisarza i dzieła.

LO Grójec


 

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image