Okolica
  • Kryminałki
  • LGD
  • Sport
  • Stowarzyszenie Warka
  • Ochrona Zdrowia

Ogłoszenia drobne

Sprzedaż - dom Belsk Duży

Sprzedaż - dom Belsk Duży

DOM NA SPRZEDAŻ Belsk Duży, NOCZNICKIEGO 195 m2 Lokalizacja województwo: mazowieckie, powiat:... Read more...
Wynajem lokalu - Białobrzegi

Wynajem lokalu - Białobrzegi

LOKAL UŻYTKOWY DO WYNAJĘCIA BIAŁOBRZEGI, KRAKOWSKA 4A 260 M2 Bardzo dobra lokalizacja.... Read more...
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Gościmy

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Odrzywolska "Trylogia"

Odrzywolska „Trylogia”

W dniu 15 czerwca 2015 roku o godz. 18.oo  Miejsko – Gminna Biblioteka im. Władysława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu, zorganizowała spotkanie autorskie Andrzeja Zygmunta Roi – Stężyckiego, na którym promował on swoją kolejną książkę pt: „ Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”.

Licznie zgromadzeni Czytelnicy i miłośnicy regionu, z  zainteresowaniem wysłuchali popartej wizualizacją opowieści Autora, który ze zwykłą sobie swadą opowiadał o treści  książki i  trudnym warsztacie pisarza.

Książka ta jest pięknym, albumowym wydaniem drugiego tomu tzw. „Odrzywolskiej Trylogii”,  odnoszącej się do dziejów niezwykle pięknego, położonego w widłach Pilicy i Drzewiczki, północno – zachodniego fragmentu powiatu przysuskiego, zawartego na terenie gminy Odrzywół.

Ten sąsiadujący bezpośrednio z południowo – zachodnimi rubieżami powiatu grójeckiego region, od wieków tkwiący w obszarze oddziaływaniu kultury i folkloru opoczyńskiego, jest niezwykle interesujący historycznie. To także przyrodniczo – krajoznawcza enklawa, praktycznie nieznana nawet mieszkańcom Polski centralnej, a przecież wielce zasobna w zabytkowe obiekty  architektury, w tym rezydencjonalnej i sakralnej, oraz bogata przyrodniczo. 

Położona na obszarze  dawnej Puszczy Pilickiej i przylegając bezpośrednio od południa do Wzgórz Gielniowskich,a od zachodu do Lasów Spalskich,w sąsiedztwie kilku okazałych akwenów wodnych, jest też interesującą turystycznie i rekreacyjnie.

Pierwszą część „Trylogii” pt. „Różanna. Wieś w gminie Odrzywół”, Autor prezentował w roku 2013, opisując w niej niewielką, położoną wśród lasów nad Kiełcznicą, niezwykle piekną  wieś letniskową.

„Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”, to opowieść o niewielkiej, położonej na południowym, prawym brzegu Pilicy wiosce, niegdyś mieście (prawa miejskie 1420), usytuowanej w meandrach licznie tu rozgałęzionego starorzecza Pilicy, zwanego Rzeczycą. Wsi będącej siostrą położonych w  bezpośrednim sąsiedztwie - na przeciwległym brzegu Pilicy już w powiecie grójeckim –  Łęgonic Starych, o wpólnej przecież historii. 

Książka ta – poprzednia także -  ilustrowana pięknymi fotografiami Autora, jest kolejną i bardzo cenną publikacją regionalną, której część trzecia – w przygotowaniu – pt: „Odrzywół. Gród Dobrogosta”,  zamknie opowieść o tej mało znanej krainie, choć przecież nie wyczerpie informacji o pozostałych miejscowościach tego pięknego regionu. Całość ta jednak, jest bezsprzecznie pionierskim przedsięwzięciem i dowodem na to, że można pisać obszernie o najmniejszych i – wydawałoby się – mało interesujących miejscowościach.

Jest to bezsprzecznie poważny dokument historyczny, wielce źródłowy, opatrzony też licznymi przypismi, bogatą  ikonografią i obszerną bibliografią.

Lektura ta uświadamia czytelnikom potrzebę rejestracji dziejów regionu, jego mieszkańców i ich dokonań. Jest także dowodem  przemijania i próbą wskrzeszenia pamięci o przodkach.

Autor – badacz dziejów regionu – od lat stara się pokazać Zainteresowanym walory Grójeckiego i terenów przyległych. Te bowiem przez lata niedoceniane, nie doczekały się  przyzwoitej  monografii i – przez dziwne jakieś fatum – nie doczekały się też wsparcia ze strony odpwiedzialnych za ten stan rzeczy gremiów.

Tym większa jest  więc zasługa Autora, że mimo owych przeciwieństw, nie zaniechał prac, które są – jakby nie patrzeć – wielce filantropijnym prezentem dla mieszkańców, wspieranym z jego osobistych środków. Te jednak wyczerpać się mogą. Czy wówczas finansowanie przejmą  gminy i powiaty?

Te  - jak dotychczas – nie są tym zainteresowane. No cóż…widać trzeba igrzysk…

Tym bardziej więc - mimo powyższego – cenić należy charyzmę Autora i innych twórców regionu, skazanych za samotne pokonywanie  przeszkód, których być nie powinno…

Niezależnie od tego, liczne grono Czytelników -  i nie tylko z Grojca – ma nadzieję, że długo jeszcze będzie mieć możliwość poznawania „białych kart” z historii regionu.

Dziękujemy Panie Andrzeju

Karolina Kępska

 

Fot. Mirosława Krawczak

 

Wakacje w mieście - harmonogram

WAKACJE W NASZYM MIEŚCIE - harmonogram wydarzeń wakacyjnych w Grójcu

Rycerska Biblioteka - lato w mieście

Lato w mieście z Rycerską Biblioteką - harmonogram zajęć

Wizyta biblioteczna uczniów z Zaborowa

Do czego lochy w grójeckiej Bibliotece?

11 czerwca 2015 roku odwiedzili Bibliotekę uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie. Imię, nadane jesienią ubiegłego roku zobowiązuje. Zatem uczniowie zwiedzają Grójecczyznę i nabywają wiedzę o regionie. Warto wspomnieć, że zajęli I miejsce w tegorocznym Turnieju „GRÓJBÓJ” w kategorii szkół podstawowych.

Będąc w Bibliotece wykazali się sporą wiedzą n.t. historii budynku. Wiedzieli, że obecna siedziba naszej placówki została wystawiona pod koniec XIX wieku przez rejenta Władysława Kamińskiego, a podczas II wojny światowej mieszkał tu „Polakożerca” Derge. Zastanawiali się, gdzie w przeszłości znajdowała się altanka, bo przecież dom notariusza otoczony był ogrodem. Może w miejscu, gdzie obecnie znajdują się okna Czytelni? Kto umieścił na polnym głazie tabliczkę z intencją: „W setną rocznicę urodzin wielkiego poety Adama Mickiewicza”? Czy inicjatorem był sam Kamiński – człowiek wykształcony, miłośnik książek i społecznik, czy może jego rodzina? Jak w zabytkowym budynku funkcjonuje nowoczesna biblioteka?

W odpowiedziach na pytania pomagała dyrektor Biblioteki i pani pracująca w Czytelni, w której znajduje się dział regionaliów. Wyjaśniały, z jakich głównych działów składa się biblioteka, jaki księgozbiór w nich się znajduje, jakie działania dla młodzieży podejmuje placówka. W Czytelni uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej n.t. historii piśmiennictwa. Zainteresował ich również… nowojorski hotel dla miłośników książek prezentowany na gazetce ściennej.

Poruszaliśmy się wokół budynku i na dwóch jego kondygnacjach, a co z piwnicą? Czy tam są lochy? A jeśli są, to dla kogo? Co tam może być?

Jednak to temat na następną wizytę. Może uda się odnaleźć jakąś opowieść na temat niezgłębionych tajemnic budynku? W końcu obiekt liczący ponad 130 lat ma swoją historię… Można snuć niejedną opowieść z dreszczykiem.


Promocja II części trylogii

 

Druga część trylogii - 15 czerwca 2015 roku

Spotkania z Andrzejem Zygmuntem Rola-Stężyckim cieszą się sporą popularnością wśród osób zainteresowanych historią Grójecczyzny.

Tak było i tym razem, kiedy do Biblioteki przybyło liczne grono mieszkańców Grójca i okolic, wśród nich przedstawiciele grójeckiego samorządu – zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu – pani Grażyna Stolarska i pan Dariusz Gwiazda oraz Przewodniczący Komisji Kultury – pan Zbigniew Krawczak. Na zaproszenie odpowiedziała również zastępca dyrektora grójeckiego Gimnazjum – pani Teresa Naduk oraz historyk – pan dr Remigiusz Matyjas. 

Autor promował „Łęgonice Małe. Wenecja Zapilicza”. Książka stanowi  drugą część tzw. zapolickiej trylogii i jest dostępna w księgarni pana Krzysztofa Lichosika od kwietnia tego roku. Piękna szata graficzna, forma albumu, a w środku… Informacje o historii i położeniu miejscowości, klimacie, szacie roślinnej, faunie. Nie brakuje także odniesień do kultury ludowej regionu, lokalnej obrzędowości,  historii parafii pw. św. Marii Magdaleny. A wszystko to udokumentowane pięknymi fotografiami, które wykonał autor. W publikacji pan Andrzej wykorzystał także archiwalne zdjęcia z zasobów parafii. Jak przyznał, badał również dokumenty parafialne oraz - jak na genealoga przystało -dzieje miejscowych rodzin. 

Prezentując fotografie – zachęcał do wycieczek w ten piękny, choć niedoceniany turystycznie region, do swego rodzaju „Wenecji”. Bo przecież okolice Łęgonic położone są w rozlewiskach starorzecza Pilicy. Urokliwe uliczki wśród licznych, kanałów i bagnisk nadają okolicy nieco tajemniczości, ale i spokoju. Czas płynie spokojnie… 


 

LO Grójec laureatem SELfie + 2015

Grójeckie Liceum podwójnym laureatem konkursu SELfie + 2015

5 maja 2015 roku podczas Ogólnopolskiego Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny”, które odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu otrzymało dwie pierwsze nagrody w konkursie „ SELfie + 2015”. W pierwszej edycji tego konkursu wzięły udział instytucje realizujące projekty w ramach programu Erasmus +.

Grójeckie Liceum realizuje dwuletni projekt „SAFE INTERNET FOR ALL” (SIFA) - „Bezpieczny Internet dla wszystkich”, którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zagrożeń i możliwych konsekwencji związanych z nadmiernym i nieuważnym użyciem Internetu. Projekt SIFA opiera się na współpracy pomiędzy szkołami z Polski, Grecji, Austrii, Szwecji i Norwegii. Każda ze szkół partnerskich ma za zadanie wprowadzać zasady bezpiecznego korzystania z sieci, zapobiegać negatywnym skutkom oraz wcielać w życie ideę bezpiecznego Internetu. Podczas wspólnych spotkań realizowane są następujące tematy: Uzależnienia, Zdrowie, Zabezpieczenia, Etyka i Bezpieczeństwo. W projekcie promowana jest międzynarodowa współpraca, aktywna postawa obywatelska i tolerancja.

W konkursie szkoła otrzymała pierwsze miejsce w kategorii Mobility Project SELfie+ - zdjęcie „Have Your Own Face – Miej swoją własną twarz” i pierwsze miejsce w kategorii Meet Me SELfie+ - film „Safe Internet For All project meeting in Sweden”. Zapraszam do obejrzenia nagrodzonego zdjęcia i filmu, a także pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych na stronie www. selfieplus. erasmusplus.org.pl.

Małgorzata Czacharowska

LO Grójec

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Breadcrumb Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image